Албанія (столиця м. Тирана) – держава, яка розташована на півдні Європи та має вихід до Іонічного та Адріатичного морів. Албанія – єдина мусульманська держава в Європі, яка має складну історію взаємостосунків із своїми сусідами. Все це накладає відбиток на економіку держави і, відповідно, на її національну валюту.

Цікаво, що до 1925 року Албанія взагалі не мала власної валюти, доки не було запроваджено місцевий франк та лек. Власне франк, як національна грошова одиниця, проіснував лише до 1949 року, коли було залишено одну з двох існуючих і затверджено єдину валюту – банкноти лек та розмінну монету кіндарка.

Монети

албанские монетыРазом з банкнотами в Албанії з середини ХХ століття розпочався випуск монет – кіндарок, які, як і в більшості країн світу, співвідносяться 1/100 лек. До 1965 року назва монет мала дещо скорочений вигляд – кіндар, і лише з цього часу отримала сучасну назву.

Разом із розвитком та зміною економіки мінялась і розмінна монета, випуски якої датуються 1964, 1969 та 1988 роками. Починаючи з 1990 року, коли в державі розпочалась важка фінансова криза, розмінна монета втратила своє значення. Якщо в теорії вона ще є і слугує як підрахункова грошова одиниця, то на практиці нею ніхто не користується, так як найменшою грошовою одиницею став 1 лек, про який мова піде нижче. А кіндарки залишаються як данина історії та у вигляді колекційних монет ХХ століття.

Банкноти

албанський лекПочинаючи з 1949 року і по сьогоднішній день офіційною валютою Албанії є лек. Назва валюти, за свідченням самих албанців – це скорочення від Олександра Великого, тобто Македонського, що говорить про бажання балканців і собі прилучитись до спадку великого полководця.

Починаючи з кінця першої чверті ХХ століття в державі двічі проводилась деномінація – в 1949 та 1965 роках, після чого старий лек обмінювався на новий у співвідношенні 1 до 10.

Перші банкноти були випущені (всього на 10 днів) номіналом 1, 5, 20 і 100 в 1926 році. В 1939 році, знову ж таки лише на кілька днів, було випущено банкноти нового номіналу – 5, 20 та 100 з новим дизайном. Після закінчення Другої світової війни влада Албанії випускала ще кілька разів банкноти нового дизайну, але завжди залишаючи на них двоголового орла – офіційний символ держави.

Починаючи з 1990-х років номінал валют збільшувався і зараз найбільшою купюрою є 500 лек, а найменшою – 1. Останній, як вже було сказано вище, багато в чому відіграє роль розмінної одиниці.

Курс національної валюти тісто пов’язаний з місцевою економікою. Та якщо сусідні до Албанії держави – це досить серйозні курортні місця, то ця держава, через Балканську кризу 1990-х років залишається мало відвідуваною для туристів, від чого страждає і курс валют.

На даний час за 1 EUR в Албанії дають приблизно 136 лек, а за 1 долар США – 123 лек.

В світлі світової глобалізації та уніфікації всього, приведення до єдиного стандарту, в тому числі і в галузі валютній, албанський лек продовжує бути оригінальною грошовою одиницею, історія якої бере початок в першій чверті вже минулого ХХ століття.