Економіка – найсерйозніша із наук, вважає більшість людей, а самих економістів ніхто без ділового костюма та краватки не уявляє. Депозити. Стагнація. Конвертація. Монополія. Цими та іншими термінами можна винести мозок не одному представнику з числа гомосапієнсів. В українських реаліях до страшних термінів можна віднести також «курс валют», «Гонтарєва», «борг МВФ» тощо.

Разом з тим, у світі економікою займаються цілком пристойні люди, яких до себе запрошують в гості не тільки їм подібні, а на екрані, наприклад, їх цілком впевнено грають актори топ-рівня, як то Бред Пітт (фільм «Гра на пониження»).

Проблема людей в тому, що вони вважають нібито економіка стосується виключно грошей. Великі гроші – великі проблеми, продовжує думати народ, а тому подалі від головного болю економіка скидається з плечей всіх на людей в краватках. Звичайно, економіка – це не політика і не футбол, де кожен спеціаліст і вміє дати пораду «на мільйон», але якщо копнути глибше – ніякої проблеми тут нема. І справа в наступному.

Більшість релігій світу говорять, що найбільша проблема людей в тому, що вони багато думають про майбутнє, хоча жити потрібно теперішнім і радіти йому. Економісти, в свою чергу, дали свій рецепт: потрібно перестати турбуватися про гроші і тоді гроші почнуть турбуватися про вас. Це так просто, правда?

Насправді, всі ми – є люди, і економісти в тому числі. Про це свідчать неодноразові гучні скандали через розіграші. Особливим ентузіазмом до гумору економісти володіють напередодні дня сміху. В цей період часто спостерігається хаос як на фондових ринках, так і у компаніях світового значення. Так, у 2015 році на фондовому ринку Німеччини через першоквітневий жарт, який полягав у випуску нової моделі електромобіля від бренду Tesla, значно зріс курс акцій цього автобудівника.

З іншого боку, деякі великі компанії навіть підтримують гумористичну атмосферу в колективі, запевняючи, що розіграші колег та весела атмосфера покращують соціальний клімат, відносини між працівниками та мотивують фантазію.

Говорячи про ситуацію в сучасній українській економічній сфері на думку спадає всім відома фраза „було б смішно, якби не було так сумно”. І можна було б зараз сказати кілька слів про стратегії Нацбанку стабілізувати ситуацію і наскільки комічно виглядають ці спроби, назвавши їх, для прикладу, „Гонтарєва і песець”. Проте, краще подумки побажати їм удачі і повернутися до іноземних економістів.

Останніми рокам зростає тенденція зайнятості працівників фінансової та економічної сфери, які, крім основної діяльності, займаються виступами у комедійному жанрі „стендап”. За словами найбільш відомого з них, Йорама Баумана, це дозволяє розслабитись і отримувати задоволення від такого своєрідного хобі, а також його фраза, яка в певних колах вже стала крилатою – „гумор робить економіку цікавішою”. Крім цього такі економісти-комедійники поєднують жарти з специфічними термінами, які, за їхніми словами мали б стимулювати людей глибше вивчати економічну та фінансову сфери. Для прикладу, один з жартів Баумана, в якому він заявляє, що економісти планують народження дитини на грудень замість січня з метою збільшення дисконтованої вартості податкового кредиту на новонароджену дитину. Звісно ж, якщо всі сміються над цим жартом, то ти теж хочеш його зрозуміти і тому цікавишся терміном „дисконтована вартість”.

Як би там не було, навіть найбільш серйозна сфера полюбляє гумор, і не всі чоловіки у краватках є настільки серйозними, як здаються на перший погляд. Нашою порадою читачам буде теж вміти знаходити таке хобі, яке б не просто розслабляло після напруженого робочого дня, але і допомагало краще зрозуміти нюанси роботи, тому беріть приклад з Йорама Баумана і частіше усміхайтесь! =)

 

Економіка – це люди

Економіка – це не наука про гроші чи багатство. Економіка – це наука, предметом вивчення якої є люди, їх потреби, можливості тощо. Знаючи людей, їх звички, запити можна з великою вірогідністю сказати, чому ж присвячено перше питання економіки. Правильно, ця проблема звучить так: які товари виробляти?

В ідеалі, і про це дуже часто говорять дівчата, які беруть участь в конкурсах краси, все у всіх має бути добре. В контексті нашої проблеми – всі люди мають бути забезпечені тим, що їм потрібно. Але саме на цьому етапі і з’являється перша проблема: тільки комуністи в СРСР могли стверджувати, що дуже скоро всі житимуть однаково. Такого бути не може в принципі, а тому варто пам’ятати, що лише правильно вибрана стратегія дозволить в час вільних ринкових відносин триматись одним на плаву, а іншим – канути в Лету.

Далі: як виробляти?

Другим основним економічним вибором стоїть насущна проблема – як виробляти?

Другий основний економічний вибір — як виробляти. Майже для будь-якого товару чи послуги існує кілька способів виробництва. Автомобілі, наприклад, можна робити на високо автоматизованих фабриках з величезною кількістю капітального обладнання та відносно малою кількістю праці, але їх можна робити і на малих підприємствах, які використовують велику кількість праці і тільки деякі верстати загального призначення. Автомобіль «Форд-Мустанг» виготовляється першим способом, а «Лотус» — другим. Те ж саме можна сказати і про освіту.

Економіку можна вчити в маленькому класі, де один викладач біля дошки працює з двадцятьма студентами, але цей же предмет можна вивчати і в великому лекційному залі, де викладач використовує монітори, проектори, комп’ютери, щоб навчалися одночасно цілі сотні студентів.

 

 

От банкомат — справжній чоловік! Ніколи не запитує, чому я так багато зняла й на яку дурню витратила!

 

У принципі, якщо нічого не купувати, то ціни нормальні.

 

Вовочка каже до мами:
— Ма, я братика хочу.
— Добре, буде тобі братик.
Вовочка телефонує батькові:
— Ало, тату, я домовився. Буде в тебе сьогодні ввечері секс. З тебе барабан і олівці.

Замість висновку