Переважна більшість нумізматів-новачків зустрічаються з такою проблемою як відсутність достовірних теоретичних джерел. Тоді актуальним стає запитання «Які теоретичні матеріали з нумізматики вивчати?», коли серед сотень каталогів треба вибрати кілька найбільш повних.

З розвитком інформаційних технологій, чимало нумізматів вважають за потрібне шукати необхідну інформацію про монети, їхній зовнішній вигляд, історію походження тощо в мережі Інтернет. Проте, варто пам’ятати, що на веб-сайтах часто викладають неперевірену, а подекуди і  спотворену інформацію як про самі монети, так і про їхню цінність. Крім цього, навіть на перевірених нумізматичних веб-ресурсах з багаторічною історією викладають зміст спеціалізованої літератури. Тому ми вирішили на допомогу новачкам створити підбірку найпопулярніших каталогів, які повинен мати кожен колекціонер монет.

Розпочнемо з каталога, випущеного у 1972 році під назвою «Стандартний каталог монет світу» (Каталог Краузе) американським видавництвом Krause Publications, яке по праву можна вважати родоначальником світової нумізматичної літератури. В ньому знаходиться погрупована за регіонами та випуском інформація про монети, зібрана з різних куточків земної кулі.

Каталог «Конрос» – ще один літературний збірник, особливість якого полягає у тому, що його основу складають напрацювання цілої спільноти професійних нумізматів, на його сторінках можна знайти крім загальних відомостей про зразки монет, їхні ілюстрації, також і останні цінові пропозиції на них. Найвідомішим виданням цієї спільноти можна вважати популярну книгу «Монети Росії 1700-1917».

На українську історію, яка тісно пов’язана з іншими країнами, наклав свій великий відбиток радянський період, вивчити його можна за допомогою популярного каталога Щолокова «Монети СРСР». Він незвичайний ще й тим, що крім стандартних описів і зображень, автор ділиться з читачами своїми власними дослідженнями, тлумаченнями тих чи інших символів, використаних на монетах, схемами та іншими довідковими матеріалами.

Для тих, хто хоче детальніше ознайомитися з вітчизняними монетами та історією їхнього походження, радимо звернути увагу на одне з найповніших тематичних видань з яскравими ілюстраціями, видане у Києві у 2014 році – «Монети України 1992-2012». Крім звичайних монет, котрі було випущено в описаний період, автор також надає відомості про банкноти Незалежної України, а також ювілейні та пам’ятні серії.

Для тих, хто повніше хоче дізнатися про унікальні і дуже рідкісні зразки українських монет з історією, які зараз знаходяться в основному у приватних колекціях, радимо придбати книгу «Гроші України», видавництво якої було спонсороване Національним Банком України.

Сподіваємося, що в даних каталогах Ви знайдете найбільш повний  опис та ілюстрації монет України, країн СНД та світу.