Чистка монет – питання, яке турбує як новачків у сфері нумізматики, так і справжніх професіоналів. Темний наліт, корозія, плями, бруд дуже часто псують зовнішній вигляд монети, адже такі зразки втрачають свою цінність. Багато новачків з ентузіазмом беруться до чищення, використовуючи для цього практично все підряд і цим завдають непоправної шкоди металу.

Ми вирішили підготувати невеликий огляд-рекомендації про чищення монет, сподіваємось, що вони стануть корисними незалежно від того, скільки років Ви займаєтеся нумізматикою. Отже, для початку варто визначити ступінь забрудненості і пошкодження металу. Часто новачкам не під силу зробити таку оцінку правильно, тому ми радимо якийсь час потренуватися на неколекційних зразках, які в разі невдачі не шкода буде викинути.

Чищення золотих монет має бути мінімально механічним. Будь-яке тертя залишає на поверхні золота мікроподряпини. Тому для таких зразків варто підготувати мильний розчин, акуратно вимити і ретельно прополоскати під проточною водою.

Срібні монети вважаються більш стійкими до утворення мікроподряпин, але і цей факт є дуже умовним. Загалом дана категорія поділяється на монети з високопробного та низькопробного срібла. Перші варто чистити розчином нашатирного спирту (90% води, 10% аміаку), куди монету варто занурити на 1 годину. Якщо ступінь забрудненості мінімальний – достатньо змішати харчову соду, нашатирний спирт і зубну пасту до консистенції густої сметани і тоді руками або м’якою щіткою розтирати до видалення окису.

Для монет з низькопробного срібла найкраще підійде 10%-й розчин Трилона Б (денатрієва сіль), який легко видалить зелений окис. Якщо після цієї процедури буде потрібна додаткова чистка, рекомендуємо скористатись вищевказаним способом з сумішшю соди, нашатирного спирту та зубної пасти.

Чищення мідних, бронзових та латунних монет відрізняється за кольором патини, адже цей наліт буває різних видів, кожен з який видаляється окремим способом. Патину червоного, коричневого кольорів, а також їхніх відтінків видаляють 10-15% розчином аміаку, в який занурюють монету. Жовтий колір нальоту надає вуглекислий свинець, який легко видаляється оцтовою кислотою (10% розчин). Патину білого кольору утворює цинкова лігатура, щоб її очистити достатньо помістити монету на кілька діб у дистильовану воду, а потім м’якою щіткою легенько зняти наліт.

Крім кольорового нальоту, на мідних і латунних монетах часто зустрічаються чорні плями. Для їх видалення колекціонери використовують багато способів, найпопулярнішими серед яких є 10% розчин Трілону Б. Не менш ефективним способом є так зване «оцтове тісто» – столовий оцет розмішують з борошном до консистенції тіста, яким і покривають монетку, а після висихання тісто легенько зчищують щіткою.

Після того, як монети очищені і готові до зберігання варто уникати прямих контактів з пальцями рук, після яких на монетах з часом утворюються темні плями. Найкраще користуватись при цьому спеціальним пінцетом.