Крім того, що нумізматика в умілих руках може стати достатньо вигідним бізнесом, тема підробляння грошей в цій сфері займає одне з найважливіших ролей. Фальшивки серед монет зустрічаються доволі часто, іноді навіть частіше, ніж це собі можна уявити.

Історично так склалося, що власноручна чеканка грошей була присутня постійно в кожній державі – підроблялася як власна валюта, так і іноземні. За рахунок цього збагачувалися винахідливі фальшивомонетники, проте, як свідчать історичні факти саме такі злочинці отримували найсуворіше покарання, яке прирівнювалося чи не до вбивства, адже своїми діями фальшивомонетники приносили значну шкоду економіці.

Загалом всі підроблені монети поділяють на дві категорії – для обігу і для колекціонерів. Зразки для обігу зазвичай відрізняються гіршою якістю і на даний час практично не зустрічаються, оскільки зараз значно вигіднішим є збагачення на несправжніх купюрах.
Підроблені монети для колекціонерів – це в основному високоякісні фальшивки, які часто дуже важко, а іноді неможливо відрізнити від справжніх зразків. Вони відливаються на складному промисловому обладнанні з врахуванням всіх тонкощів дизайну.

То як виявити підробку? – цим питанням задаються чимало сучасних колекціонерів. Способів це зробити власноруч є декілька. Перший – це, звісно, звернути увагу на склад монети – наприклад, якщо в ньому має бути присутня сталь, відповідно, при наближенні магніта такий зразок прилипатиме.

Виявлено закономірність, що фальшива монета практично ніколи не матиме ваги оригіналу – десяті чи навіть сотні долі граму не співпадатимуть, тому для цієї перевірки варто мати високоточні ваги.

Якщо стоїть завдання виявити справжність старовинних монет, існує «жорсткий» метод – використання азотної кислоти. Під її дією поверхня фальшивих зразків буде руйнуватися.

Часто, для того, щоб підробити старовинні монети, фальшивомонетники вдаються до створення штучної патини чи штучного видалення блиску металу шляхом застосування хімікатів. Відрізнити штучну патину неважко – вона зазвичай має різкі переходи кольорів, круглі плями голубого, червоного чи оранжевого кольорів. Ще одним фактором виявлення фальсифікату є звук падаючої монети – в оригіналу він буде дзвінким, а от підроблені монети від удару об поверхню видають глухий звук.

Досвідчені нумізмати ще ставлять монету на гурт – якщо вона міцно стоятиме, значить перед Вами оригінальний зразок, коли ж одразу впаде – отже, без сумнівів це фальшивка.