Вже минуло багато століть з того часу, як золото вважалося грошовою одиницею, проте і досі цей метал вважається фінансовим активом практично для будь-якої країни. Особливого статусу це питання набуває в глобальних кризових умовах, для прикладу, фінансової кризи 2008 року або сучасних несприятливих осередках, які постійно виникають в різних частинах світу. Саме під час періоду нестабільності даний дорогоцінний метал використовують як своєрідний страховий резерв для підкріплення економіки та фінансової системи країни.

Згідно законів демонетизації, прийнятих кілька десятиліть назад, золото мало б втратити свої функції як фінансового актива, проте цього процесу не спостерігається і досі. Прикладом цього можна вважати діяльність сучасних ринків золота, які охоплюють чимало фінансових систем:

  • Світові ринки – їхні котирування поширюються практично для всіх країн світу. До цього виду можна віднести ринки, зосереджені в Лондоні, Цюриху, Гонконзі, Нью-Йорку, Дубай тощо.
  • Внутрішні ринки – діяльність спрямовується в основному на внутрішньодержавні курси. Найбільш важливими прикладами є Мілан, Ріо-де-Жанейро, Париж, Стамбул та інші.
  • Місцеві контрольовані – як видно з назви, зосереджуються тільки для певної території. До таких можна віднести ринки Афін, Каїру тощо
  • Чорні ринки – один з найпоширеніших та найбільш загрозливих видів. Існування таких ринків вважається незаконним.

При цьому діяльність світових ринків золота варто розглядати не тільки як процеси купівлі-продажу, але і як цілу систему побудови фінансових відносин між країнами, регіонами чи окремими компаніями.

Ще одним доказом використання золота як фінансового актива в умовах глобалізації є зазначення Міжнародного Валютного Фонду:

  • Висока ліквідність на ринках, що торгують золотом;
  • Цей метал можна легко переплавити, надати необхідної форми та перевірити якість;
  • Попри офіційні заперечення, дедалі більше країн визнають золото фінансовим активом і віддають перевагу поповнювати запаси власних золотих запасів;
  • Даний дорогоцінний метал не тільки використовується на ринках при купівлі/продажу, але також вважається непоганим варіантом для довгострокових вкладів;
  • В сучасних фінансових ринках торгівля валютою виступає практично в однакових співвідношеннях з торгівлею золотом, що також визначає його як фінансовий актив.
  • В умовах фінансової нестабільності золото виступає захистом для інвестиційних портфелів.

Саме останній чинник можна вважати ключовим у формуванні золотих резервів країн світу. На даний час вага тільки офіційних запасів цього металу у всіх країнах світу складає 31 347,3 тони, при цьому близько 75% від зазначеного числа володіє десятка країн-лідерів. На даний час Україна займає 48-ме місце за величиною золотих запасів, при цьому більшість наших держав-сусідів змогли нас обігнати мінімум на кілька позицій.

На сьогоднішній день Україну можна вважати тільки імпортером банківських металів, тому що власних джерел поповнення практично немає. Це можна вважати чинником стабільного здорожчання золота, оскільки зараз вітчизняні ціни на цей метал повністю відповідають світовим.

Фактором, що негативно вплинув на українську економіку, став продаж Національним Банком України частини золотих запасів, що мотивувався оптимізацією структури міжнародних резервів. Одразу після цього національна валюта – гривня стрімко здешевшала, оскільки золота залишалось недостатньо для підкріплення фінансової системи. На сьогоднішній день дії Національного Банку спрямовуються на підтримку і можливість поповнення золотих запасів задля збереження і можливого здорожчання національної грошової одиниці.