Золото (Au– Aurum) – благородний метал, який люди почали видобувати ще з незапам’ятних часів. Як і тисячі років тому назад, коли золото клали до гробниць царів, так і в наш час, воно не втратило своєї популярності, ціни (інфляцію не враховуємо) та вагомості. Пропонуємо детальніше ознайомитись з цим цікавим металом

Фізичні та хімічні властивості

Чисте золото, яке видобуваютьз надр землі, представляє собоюпорівняно м’який метал жовтуватого кольору. Є дуже хорошим провідником електрики та тепла. Температура, при якій плавиться золото складає 1064 °C.

Також вважається одним із найбільш інертних металів. Це означає що при нормальних умовах воно не взаємодіє з більшістю кислот та не залишає оксидів, чого не можна сказати про звичайні метали. Тому і назвали золото благородним металом, в першу чергу за цю властивість.

Видобування золота

Як вже було написано вище. Людство почало видобувати золото з незапам’ятних часів. Серед археологів побутує думка, що системний видобуток вперше налагодили на давньому сході. Звідки його доставляли до давнього Єгипту та Шумерії.

мировое золотоЗа всю історію людства цього благородного металу видобуто  приблизно 150 тонн, причому 40% цієї кількості представлено у вигляді ювелірних виробів. Якщо сплавити все видобуте золото в одне ціле, то отримаємо куб зі ребрами приблизно в 20м. На першому місці з видобутку золота стоїть КНР, слідом йде Австралія, потім Росія, США, і закриває п’ятірку лідерів Канада.

Також, коли мова йде про видобуток цього жовтого металу, неможливо не згадати про золоті лихоманки. Історії відомо 7 таких періодів, які сприяли активному заселенню тих територій, де було виявлено поклади золотої руди. Загалом, вони відіграли позитивну роль, адже видобуте золото профінансувало чимало тодішніх індустріальних перетворень. Ось перелік цих лихоманок:

  • Каліфорнійська;
  • Клондайська;
  • Каньйону Фрейзер;
  • Вітватерсрандська;
  • У Сибіру;
  • У Вікторії;
  • Бразильська;

 

Роль золота в нашому житті та економіці

Золото з давніх давен використовувалося багатьма народами як гроші, як розрахунковий інструмент. Навіть зараз вартість державної валюти напряму залежить від кількості її золотих запасів.

Недарма його вважають одним із основних інструментів інвестування, адже з 1980 до цього часу золото показує динаміку росту, і судячи з усіх даних та прогнозів, в перспективі воно буде продовжувати рости.

Зв’язано цеперш за все з тим що, даний метал не піддається корозії, має широку сферу застосування, та порівняно невеликі запаси в земній корі.

В промисловості золото використовують: в мікроелектроніці, адже як провідник золото незамінне, для виготовлення зброї (в якості оболонки для нейронної бомби), при спайці металів тощо. В стоматології золото також відіграє не останню роль, з нього роблять зубні протези та зубні коронки, це надає їм широкі механічні властивості, та корозостійкість. Ну і звичайно, вже традиційно найбільшим споживачем золота виступає ювелірна галузь. Зараз важко уявити собі хоча б одну сім’ю, у якої немає хоча б жодної золотої прикраси. Важливим фактором при виборі ювелірних виборів є їхня проба.

Таблиця співвідношення проб золота

Метрична система проб 999 958 750 585 583 500 375
Каратна система проб 24 23 18 14 14 12 9
Частка чистого золота 99,9% 95,8% 75% 58,5% 58,3% 50% 37,5%