BITCOIN в Україні
В той час, як світ вже кілька років лихоманить криптовалютами, в Україні дана сфера тільки набирає обертів. То що це таке і чому ці валюти так стрімко набирають популярність?
Отже, криптовалюти – це свого роду електронні гроші, які спочатку використовувались в окремій галузі, але з часом поширились чи не на всі валютні операції, які можна здійснити онлайн. Першою і найпопулярнішою валютою прийнято вважати біткоін (bitcoin), основною особливістю цієї валюти є високий рівень анонімності та захисту.
Практично одразу після впровадження даних грошей у 2009 році, розпочалися активні впровадження різноманітних схем заробітку та використання великої кількості сервісів як інструментів для цього. При цьому, з кожним роком дана активність тільки зростала. Для того, щоб читачі краще зрозуміли для чого це робиться, ми наведемо як приклад курс біткоіна в різні роки. Отже, у 2011 році одиниця даної валюти коштувала близько 15 американських доларів, а в 2013 році курс стрімко піднявся до $ 1000, на даний час 1 біткоін коштує приблизно $ 700. Тепер Ви розумієте таку зацікавленість до цієї валюти як з боку трейдерів, так і звичайних громадян, які прагнуть заробити.
В Україні справжня популярність криптовалют розпочалася у 2014 році, коли ентузіастами було створено громадську організацію, що має на меті поширення, розвиток та вивчення біткоін та інших віртуальних валют на території нашої держави – Bitcoin Foundation Ukraine (BFU). Приблизно в цей час також почали з’являтись перші компанії та агенції, які пропонували фізичний обмін криптовалют за готівку, а також здійснення грошових онлайн-операцій. За словами власників даних структур, фізичним особам, що досі не стикалися з такого типу транзакціями, ризиковано і технічно непросто здійснювати їх самостійно, саме тому подібного роду компанії беруть на себе роль своєрідного посередника за що і отримують оплату у вигляді певних відсотків від загальної суми транзакції – подібно до звичайних банків.
Недавно BFU спільно з кількома іноземними статистичними компаніями провели цікаве дослідження щодо популярності та рівня використання біткоін в Україні. Дані вийшли дуже цікаві – Україна до першої десятки країн світу за використанням біткоін-нодів або вузлів, близько 40% всіх угод з використанням даної криптовалюти, що були укладені на біржах з українським корінням. Фахівці пояснюють цей факт тим, що Україна також в числі перших за кількістю та якістю навчання ІТ-спеціалістів.
Також на сьогоднішній день зацікавлення біткоін тільки зростає, як і зростає кількість компаній, чия робота базується на операціях з цією валютою. У великих містах навіть проводиться чимало спеціальних навчальних курсів, де вивчають нюансам роботи з даною віртуальною валютою. А в Києві навіть створили офлайн-майданчик – Satoshi Square Kiev, на якому крім всього іншого також проводяться аукціони біткоінів.
Попри це, широка громадськість ще і досі мало знає про криптовалюти, в тому числі біткоін. Причиною цьому є той факт, що де-факто і де-юре платіжних систем, що працюють з криптовалютами, в Україні немає. Національний Банк України навіть дав свій коментар щодо використання даного типу валют – «…віртуальна валюта біткоін вважається грошовим сурогатом, який не має забезпечення реальною вартістю і не може використовуватися фізичними та юридичними особами на території України як засіб платежу, оскільки це протирічить нормам українського законодавства». За словами одного з засновників BFU, це не є правильно, адже по суті, тоді і валютного ринку в нашій державі теж немає, але це не заважає українцям купувати або продавати валюту в обмінниках.
Саме тому одним із стратегічних напрямів роботи BFU можна вважати розробку та впровадження нормативно-правових актів та інших регуляторних документів законодавчого характеру, які б вивели учасників ринку біткоін з тіні.
Підбиваючи підсумки, хочемо зазначити, що впровадження прозорих фінансових відносин з участю криптовалют гарантовано забезпечить українській фінансовій системі іноземне інвестування. Відповідно до останніх статистичних показників, зацікавленість українців криптовалютами тільки зростає на тлі економічної кризи, тому якщо не вивести з сірої зони дану галузь, це призведе до збільшення шахрайських схем і відповідних ризиків для українців, що працюватимуть на ринку даного типу валют.