Валюта Вануату
Вануату – держава в Тихому океані, які за часів панування тут Франції та Британії називалась Нові Гебриди. Стала незалежною в липні 1980 року. Столиця – місто Порт-Віла. Населення – трохи більше 240 тис. чол.
Офіційною валютою держави з 1983 року є вануатський вату (перекладається з одного із місцевих діалектів як «камінь»); до проголошення незалежності у 1980 році роль головної валюти відігравав новогебридський франк та австралійський долар.
Вануатський вату не ділиться, тобто не має розмінних монет (хоча теоретично він поділяється на сантими), але у вигляді монет випускається значна частина найдрібнішої валюти.
Монети
Найдрібніші вануатські вату чеканяться у вигляді монет. Так, 1, 2, 5, 10, 20, 50 і 100 вату – це не банкноти, як на початках незалежності цієї країни, а саме монети.
Всі монетні вату різні за розмірами – починаючи від 7 мм 1 вануатського вату до великих 65 мм 100 вату. Виготовляють цю валюту з міді, нікелю та латуні, а також із різних за концентрацією сплавів.
На реверсі всіх монет зображено герб Вануату, а на аверсі – символи держави: морські раковини, краби та кокоси.
Банкноти
На протязі майже 40 років незалежності Республіки Вануату місцевим Національним банком (з 90-х років ХХ століття – Національним Резервним банком) випускались банкноти починаючи з 100 вату. Згодом останні було замінено монетним варіантом і на сьогоднішній день в обігу знаходяться банкноти номіналом 200, 500, 1000, 5000 і 10000 вату.
Всі вануатські вату різні за розмірами. Кольорова гама банкнот приблизно однакова, переважають синій, фіолетовий, коричневий – в банкнотах з 200 до 1000 та чорний і зелений кольори – в банкнотах номіналом 2000 і вище.
На аверсі вату зображено національний гімн та герб держави, на реверсі – сцени із повсякденного життя вануатців – прості люди в різних позах, стада корів, церемоніальні маски тощо – все у вигляді колажів на національну тематику.
Водяним знаком на всіх банкнотах виступає малюнок бородатого чоловіка в традиційному вануатському головному уборі.
Особливістю фінансової ситеми цієї держави є високі податкові пільги а також низькі податки на прибуток, тобто загалом держава є офшорним центром, де працюють багато відповідних компаній. Якщо підрахувати джерела доходів бюджету Вануату, то прибутки від офшорних компаній тут скаладтимуть приблизно третину.
Випускає банкноти Вануатський Резервний банк. Офіційний міжнародний код вануатського вату – VUV.