Фінансові піраміди – шахрайство чи спосіб легко заробити гроші
Мабуть, переважна більшість читачів чули такий термін «фінансова піраміда», а дехто, можливо ще і пам’ятає скандальний досвід 90-х і йог наслідки. Але почнемо по порядку. Отже, що таке фінансова піраміда? Згідно визначення, це постійне залучення коштів у певний інвестиційний проект з цікавою особливістю – коли відсоткові виплати інвесторам здійснюються не з прибутку, отриманого даним проектом, а з коштів нових інвесторів. Тобто, це свого роду фінансова бульбашка, кінцевим етапом життя якої буде банкрутство даного проекту та відповідні збитки для інвесторів. Говорячи простими словами, коли кількість нових інвесторів буде зменшуватись, відповідно всі інші не будуть отримувати прибутку і така піраміда найближчим часом розвалиться як картковий будиночок.
Найпершу фінансову піраміду The Securities Exchange Company створив у 1919 році американський фінансист Чарльз Понті. Відсоткові ставки цього проекту мало кого залишили байдужим – ще б пак, цілих 45% чистого прибутку кожних 90 днів. Перші інвестори справді вчасно отримували обіцяні відсотки, допоки не стало відомо, що насправді компанія інвестовані вкладниками кошти нікуди не вкладала, а відсотки сплачувались за рахунок продажу нових випусків власних облігацій. Фінансовий скандал такого рівня не тільки нічого не навчив як засновників подібних проектів, так і потенційних інвесторів, але став першоджерелом для створення в подальшому таких пірамід в різних країнах світу.
На території України (в основному країнах СНД, і нашої держави в тому числі) також діяли і продовжують діяти чимало таких «фінансових бульбашок». Найбільш відомі з них: «МММ», «Тутті», «Іваспорт», «Властелина», а також особливо популярні зараз діючі проекти «Меркурій» та «МММ Глобал».
Як і в більшості собі подібних, фонд «Меркурій» обіцяє за рік збільшити суму вкладу в понад два рази і на даний час існує чимало інвесторів, які справді отримують зазначені відсотки. На запитання – звідки ж беруться такі суми для вкладників, одразу ж з’являється легенда про звичайного чоловіка, який став своєрідним банком для людей – вкладає кошти інвесторів у нерухомість десь на території Греції і відповідно сам платить відсотки своїм вкладникам. При цьому, на офіційному сайті даного фонду жодного слова про міфічні інвестиції у грецьку нерухомість не йдеться, натомість в Положенні, згідно якого працює фонд, вказується що виплати за відсотками здійснюються за рахунок інших учасників і кожен, хто здійснює інвестування, погоджується з тим, що у разі відсутності коштів, виплати взагалі припиняються на невизначений термін.
Як показує практика, мало хто з українців звертають увагу на дані пункти Положення, більшість взагалі його не читають, і як свідчить їхній зміст – дарма. Адже, за словами представника Українського аналітичного центру Олександра Охріменка, передбачити, коли розвалиться фінансова піраміда – неможливо.
«МММ Глобал» – це ще один фінансовий проект, який стрімко набирає популярність в Україні – про це свідчить соціальна активність профілів клубу. Суть діяльності полягає у пропозиції інвестувати в біткоіни – надпопулярну в цілому світі криптовалюту. І знову ж таки, ніхто не дає ніяких гарантів захисту грошей вкладників, тобто коли «бульбашка» лопне – всі інвестиції одразу ж перейдуть до засновників.
Щодо українського законодавства, то офіційно воно забороняє діяльність будь-яких організацій джерелом виплати прибутку яких є кошти інших вкладників, але на даний час закони дуже застарілі і засновники таких пірамід вже давно знайшли шляхи в обхід законодавства. Саме тому зараз, в кризовий для українців період, вкладники в подібні проекти є зовсім незахищені.