Якщо Ви з впевненістю можете назвати абсолютно всі потреби, котрі забирають  Ваші гроші протягом місяця, ми Вас вітаємо – Ви є фінансово обізнаною людиною. Проте, чи змогли б Ви, поставивши перед собою за мету отримання фінансового результату, безпроблемно його отримати? Насправді, тільки одиниці здатні без попереднього планування досягнути цієї мети. Для всіх інших є дуже корисна річ – фінансовий план.

То що таке фінансовий план? Насамперед, важливо розуміти, що це не тільки контроль витрат і прибутків, підсумування залишку чи нестачу коштів на кінець певного періоду, але і встановлення та досягнення фінансової мети. Саме така мета складає основу будь-якого фінансового планування. Саме тому перед початком формування плану варто визначитись з ціллю. Залежно від її терміну реалізації, плани діляться на: короткострокові (1-12 місяців), середньострокові (1-5 років) та довгострокові (5+ років). Останній вид цілей досягнути найважче, адже часові рамки тут достатньо великі і за цей період зазвичай виникає чимало спокус. Тому, ми радимо ретельно проаналізувати найбільш важливі складові Вашого фінансового становища, серед яких, наприклад, можуть бути присутні такі пункти:

  • Чітке визначення загальної суми Вашого щомісячного доходу, в тому числі і з пасивних джерел;
  • Повний список щомісячних витрат, які Ви здійснюєте;
  • Включення суми всіх боргів, які є на даний час і щомісячне їхнє коригування.

Даний прототип фінансового плану можна використати як для особистих цілей, так і для раціонального використання сімейного бюджету, що є не менш актуальним. Для планування сімейного бюджету Вам так само необхідно провести детальний аудит всіх витрат і доходів членів сім’ї. Якщо це важко зробити вручну, варто взяти собі за правило користуватись спеціальними сервісами, які дозволяють підсумовувати загальні пункти домашньої бухгалтерії.

Крім обов’язкових пунктів фінансового плану щодо отриманих доходів і обов’язкових витрат, варто створити так званий резерв непередбачуваних витрат. Саме сюди варто щомісячно відкладати певну суму на випадок непередбачуваних обставин, наприклад, хвороби чи інших надзвичайних ситуацій. Також цей резерв може допомогти в разі втрати роботи одного або кількох членів сім’ї.

При бажанні до планування сімейного бюджету можна внести пункт інвестицій. Саме інвестування може допомогти значно швидше досягнути поставленої фінансової мети за рахунок додаткового джерела доходів. Найпоширенішим способом інвестування для середньостатистичних сімей вважається відкриття і постійне поповнення депозитного рахунка у банку.

Підсумовуючи дане питання, хочемо сказати, що як показує практика, іноді сім’ям, у яких високі доходи, при невмілому витрачанні не вистачає навіть покрити свої базові потреби, і в той же час, при значно обмежених бюджетах, але дотриманні правил фінансового планування, навіть у випадках непередбачуваних витрат, люди з легкістю можуть досягнути поставленої фінансової мети. Для прикладу, можна взяти добре відому більшості читачів ситуацію, коли бабусі-пенсіонерки, отримуючи значно менші доходи, ніж інші члени родини, все одно фінансово допомагають своїм дітям чи внукам.