Перші гроші, які виконували роль готівки з’явилися як інструмент для здійснення фінансових операцій ще кілька тисячоліть назад. Вони мали різноманітний вигляд – від соляних брусків до злитків з дорогоцінних металів. Протягом століть гроші, які ми знаємо зараз пройшли багато етапів еволюції, зазнали чималих змін як щодо зовнішнього вигляду, так і на рахунок використаних матеріалів.

Людство настільки звикло до користування фізичними грошима, що навіть зараз, в епоху популярності електронних грошей, частина громадян все одно носить у кишені кілька купюр на випадок зникнення електрики чи виникнення збою у електронних системах фінансових розрахунків. Проте, зростаючі світові тенденції щодо поширення використання електронних грошей у повсякденному житті говорять про новий етап здійснення фінансових операцій – безготівковий, особливо це стосується країн з потужною економікою.

В той час, коли дедалі більше розвинених держав частка безготівкових розрахунків стрімко зростає – 93% бельгійців, 92% французів, 89% британців вже постійно користуються електронними грошима, Україна все ще пасе задніх. Згідно статистичних даних НБУ, протягом останніх десяти років показник використання безготівкових операцій серед українців динамічно зростає, проте навіть на даний час не перевищує 15-ти відсотків, що в порівнянні свідчить про надто низькі результати. Цьому факту є просте пояснення – низький рівень розвитку і нестабільність економіки нашої країни. Говорячи іншими словами, фінансова криза та зростання інфляції знижують довіру громадян до банківської сфери і вони віддають перевагу зберігати свої заощадження у вигляді готівки і без втручання фінансових установ.

Якщо розглянути детальніше причини використання фізичних грошей, можна помітити співпадіння у зовсім різних країнах світу, у тому числі в Україні. До них належать:

  • Низький рівень доходів громадян;
  • Постійне зростання інфляційних показників або очікування девальвації;
  • Високий рівень тіньової економіки;
  • Малорозвинені фінансові ринки;
  • Недосконалі системи для здійснення безготівкових операцій, які провокують ризики;
  • Необізнаність населення щодо основ здійснення безготівкових розрахунків;
  • Відсутність у торгових мережах, установах та інших закладах POS-терміналів та інших засобів здійснення безготівкових операцій;

Як бачимо, практично всі ці пункти підходять для опису сучасного стану фінансової системи України. Економічна криза значно вплинула на життя звичайних українців, спричинивши розлад у платіжно-розрахунковій системі. Проте, крім недоліків, використання готівки має ряд певних переваг, серед яких:

  • Готівка є універсальним платіжним засобом;
  • Забезпечення анонімності під час використання;
  • Обов’язковість до приймання в будь-який час;
  • Легкість під час використання.

Якщо оцінювати ситуацію на рівні держави, то друк, підтримка в належному стані, постійне оновлення маси друкованих грошей потребує значних витрат з державного бюджету, які автоматично знижуються при використанні безготівкових розрахунків. Тому, для Національного Банку України такий крок у вигляді системи фінансових реформ приніс би значну вигоду вже найближчим часом.

Використання електронного підпису та електронного документообігу забезпечило Україні вихід на новий рівень інформаційної безпеки. Впровадження нових технологій у роботі з готівкою має стати наступним кроком до досягнення конкурентоспроможності на міжнародних фінансових  ринках. Перспективи використання безготівкових розрахунків в Україні зростатимуть пропорційно до запровадження нових реформ у фінансовій сфері. Сподіваємося, що Національний Банк вже найближчим часом подбає про відповідність української фінансової системи загальноєвропейським та міжнародним стандартам.