Мотивація завжди була основною рушійною силою, котра примушувала людей діяти. Для прикладу, Ви хочете мати якісну освіту і, як наслідок, престижну і високооплачувану роботу – щоб це отримати, Ви вступаєте до університету і багато навчаєтесь там кілька років. Саме бажання отримати те, чого найбільше хочеться і виступає головним мотиватором. Або ситуація, коли жінка не може влізти в улюблене дороге плаття стає причиною зайнятися спортом і сісти на дієту, щоб досягнути своєї мети. Людська психологічна природа дуже залежна від наявності мотивуючих складників, саме тому людині постійно потрібні певні поштовхи, щоб активізуватися і досягати того, що вона прагне.
Види мотивації
Мотивація поділяється на два види – позитивна і негативна. Два приклади, що наведені нижче відносяться до позитивної мотивації, адже в кінцевому результаті ці люди отримають те, що принесе їм задоволення. Щодо негативної – тут можна взяти за приклад працівника, котрий працює на ненависній роботі у дуже строгого начальника. Ця людина мотивована працювати тільки тому, щоб не отримати покарання, відповідно, від такого працівника не варто очікувати ініціативності та прагнення до розвитку, а тільки рутинне виконання своїх обов’язків. Цим наглядним прикладом можна показати наскільки цінною є правильна позитивна мотивація в колективі і ключову роль тут відіграє, звісно ж, керівник.
Щоб мотивувати своїх працівників працювати краще, керівнику варто розглянути матеріальну і нематеріальну мотивацію. Матеріальна, вже видно від назви, полягає у преміюванні, додатково оплачуваних коштах або негрошових способах матеріальної мотивації, коли заохоченням може виступити, для прикладу, путівка у санаторій.
Нематеріальна мотивація не потребує від керівника грошових витрат і може принести не гірші результати. До таких мотиваторів може відноситись дошка пошани, моральна підтримка підлеглих, відсутність психологічного тиску тощо. Останнім часом стає популярним розробляти спеціальні змагання між працівниками чи відділеннями і ті, хто здобудуть кращі результати в роботі отримають той чи інший «приз», тобто спеціальне заохочення.
Але мотивацію як рушійну силу варто застосовувати не тільки у відношенні до підлеглих. Найбільш результативною може стати власна мотивація. Якщо людина будь-якого соціального статусу – чи то успішний бізнесмен, чи звичайний працівник з середньою зарплатнею поставить перед собою за мету досягнути більшого і зробить усе, щоб це отримати, тоді ніщо не зможе його зупинити. Навіть від природи нерішуча і ледача людина зможе досягнути своєї вершини, якщо щоранку буде себе мотивувати і докладати всіх можливих зусиль.