Дуже часто чи не в кожного виникають ситуації, коли здається, ніби грошей є вдосталь, а все одно не виходить зробити заплановані дороговартісні покупки. Тоді всі задаються питанням як економити гроші таким чином, щоб вистачало на проживання і при цьому була можливість відкласти частину коштів на інші важливі речі.
А в декого слово «економія» асоціюється з бідністю, проте це зовсім не так. Вміти економити – означає правильно розподіляти свій бюджет, уникати необдуманих покупок і при цьому ні в чому собі не відмовляючи.
Правило чотирьох конвертів
Одним з найбільш дієвих способів економити є правило чотирьох конвертів. Цей метод на практиці показав себе як дуже ефективний і простий у застосуванні, він не вимагатиме складних планувань і розрахунків, при цьому раціонально розподіляючи Ваш бюджет на необхідні складові.
Отже, уявімо ситуацію – молода пара отримує щомісячний дохід 10 000 грн, при цьому живе у власній квартирі і має у власності автомобіль. За правилом чотирьох конвертів, першим кроком має стати підрахунок загальної суми місячного доходу, в даному випадку, це – 10 000 грн.
Після цього потрібно 10% від загальної суми відняти на майбутні фінансові цілі або інвестиції – 10% від 10 000 складає 1 000 грн, саме їх варто покласти на депозит.
Після цього відраховуємо з суми, яка залишилася необхідні щомісячні витрати (інтернет, телефон, комунальні послуги, заправка автомобіля, кредит, тощо) – в середньому ця сума не перевищує 4 200 грн.
Далі найцікавіше – кошти, які залишилися (а це 4 800 грн) ділимо на 4 конверти (по 1 200 грн). Саме сума одного конверту і є сімейним бюджетом на тиждень. Якщо постаратися його не перевищувати і покласти собі за мету дотримуватися цього правила – вже зовсім скоро зможете відчути позитивні зміни у фінансовому житті.
Планування витрат
Мабуть, зараз Ви навіть не здогадуєтесь наскільки великі суми щомісячно витрачаєте на зовсім непотрібні речі, якщо не ведете спеціального обліку.
Спеціалісти радять записувати абсолютно кожну витрату – навіть на серветки чи жуйки. Вже через тиждень таких записів Ви здивуєтесь – скільки всього непотрібного придбали. А вже через місяць, коли проведете аналіз результатів, зрозумієте на чому справді можна зекономити.
Саме такий спосіб планування витрат допоможе виявити куди витікають кошти з Вашого бюджету і попередити такі «витікання» в майбутньому.
Поради психологів
Дослідники явищ економії запевняють, що ні в якому разі не варто нічого купляти у день отримання заробітної плати. За їхніми словами, саме тоді людина одягає так звані «рожеві окуляри» і вважає себе дуже багатою, відповідно, може здійснювати необдумані і непотрібні покупки, про які в майбутньому може пожаліти.
Ще одна порада для тих, хто тільки планує чи вже почав накопичувати гроші – спочатку варто визначитися з кінцевою метою накопичення, тобто куди саме Ви плануєте їх вкласти. За словами психологів, саме наявність такої мети допомагає набагато швидше зібрати потрібну суму.
В гонитві за економією ми часто забуваємо, що є речі, на яких економити не варто, це в першу чергу саморозвиток. Ви можете відмовитися від ковбаси, проте від гарної книжки не відмовляйтеся. Так само не варто економити на власному здоров’ї та догляді за тілом, тому що в майбутньому це може привести до набагато більших витрат.
До цього хочемо додати – шукайте баланс між витратами та економією, не забувайте себе балувати час від часу приємними покупками, які піднімають настрій і слухайтесь наших порад.