Зараз складний період у глобальнійфінансовій системі, тягнеться він вже кілька років і завдає чимало клопотів у налагодженні взаємодії між гігантами світової економіки. Для того, щоб розібратися чим це грозить для нашого майбутнього, спочатку необхідно проаналізувати причини такого явища.
Згідно з висновками експертів, головним чинником, що утворює нестабільність фінансових систем та суперечливість курсоутворення найміцніших валют є непередбачуваність курсу найбільш міцної валюти світу, в якій відбувається більшість глобальних фінансових операцій, міжнародної торгівлі та іноземних інвестицій – американського долара. Таким чином, увесь економічний тягар цієї валюти падає на євро, хоча у єврозоні останні кілька років також спостерігається нестабільність та суперечливі стосунки найбільш впливових держав. Особливо відчутними ці зміни стануть після остаточного виходу Великої Британії з єврозони, навіть після обіцянок залишити більшість торговельних, економічних та фінансових зв’язків з країнами Євросоюзу.
Загалом, глобальну фінансову нестабільність можна охарактеризувати як чутливість до великих криз у фінансовій сфері, що в свою чергу викликані невеликими потрясіннями в економіках певних держав по цілій планеті – до яких можна віднести різноманітні спекуляції, великі заборгованості, ризики з погашенням ліквідності та банкрутства.
Фінансова криза 2007 року досі дає про себе знати, причому відчутними способами. На початку цього року світовий борг становив вже 199 трлн доларів, і в порівнянні з 2007 роком – зріс на 57 трлн. Це означає, що фінансова ситуація на світовому ринку замість того, щоб стабілізуватися – навпаки повільно загострюється. Тобто, у глобальній економічній системі зростають вже нові ризики, які можуть в один момент підірвати фінансове та економічне зростання всіх, хто від цієї системи залежить.
Міжнародні фінансові інститути класифікують такі причини сучасної фінансової та економічної нестабільності:
- Надзвичайно високий рівень зовнішньої заборгованості найбільш розвинутих країн світу, яка продовжує зростати;
- Малоефективна бюджетна консолідація;
- Рецесія, що супроводжується значним зміщення основних торговельних потоків в країни, що розвиваються. Саме даний фактор, за словами науковців, утримує світову економіку від ще глибшої кризи;
- Погашення боргу перед іноземними інвесторами забере в країн-боржників значно більше часу, ніж це прогнозувалося раніше;
- Сучасна світова економіка направлена на розвиток глобалізації, що ставить під ризики становлення країн, що розвиваються.
Як бачимо, всі вище вказані причини тісно між собою пов’язані і є такими, що значно сповільнюють зовнішньоекономічну діяльність розвинених країн. За останніми прогнозами МВФ, в цей період саме країни, що розвиваються,отримають пожвавлення динаміки міжнародних торговельних операцій в порівнянні індустріальними країнами.
Отже, проаналізувавши причини та сутність сучасної фінансової нестабільності, можемо зробити висновки, що саме фінансовий ринок відіграє ключову роль у становленні та стабільному функціонуванні соціальної та економічної сфер будь-якої країни світу, а також саме фінансовий ринок найпершим відчуває будь-яку нестабільність чи настання кризового періоду. Попри поглиблення світової нестабільності, це явищу має і позитивні сторони – адже для країн, що розвиваються – це ідеальний період для посилення зовнішньоекономічної діяльності та торговельних зв’язків. Україна належить до цього типу країн, тому зараз для нас оптимальний період підкорювати нові вершини, поки «акули» глобальної фінансової системи переживають не найкращі свої часи.