Роль оцінки монет у сфері нумізматики важко переоцінити, адже саме правильне застосування цього атрибута допоможе уникнути придбання підробок, істотно зекономити кошти в деяких випадках та відчутно збагатитися в інших. Для прикладу, у Вас вдома валяється стара скарбничка, в якій знаходяться кілька давніх бабусиних монеток. Так от, при правильній оцінці, може виявитись, що вартість цих дрібничок може сягати кількох сотень, а то і тисяч гривень. Проте, так само існує вірогідність, що такі монети можуть коштувати і 10-15 гривень.

Для експерта, який працює з монетами певний час, не складе труднощів оцінити монету за видимими особливостями. На відміну від професіоналів, новачкам або людям, що взагалі не знайомі з нумізматикою, набагато важче, а іноді практично неможливо правильно визначити всі фактори стану монети та її вартість. Тому часто таким власникам монет доводиться просити допомоги. При цьому, багато новачків вважають, що для оцінки достатньо інформації в електронних каталогах чи інших інтернет-ресурсах. Насправді, крім року випуску, номіналу та інших загальних характеристик, велику роль у визначенні вартості відіграє фізичний стан монети, правильність проведення чисток та інші атрибути.

Загалом при оцінці монет використовують такі ступені стану:

  • Відмінний – зазвичай таку оцінку дають монетам, які ще не перебували в обігу. На поверхні під лупою можна чітко побачити можливі дефекти карбування, а також мікроподряпини та плями, які свідчать про перебування у мішках. Варто зауважити, що подряпини іншого походження вже не оцінюються як відмінний стан. В англомовних каталогах такі монети зазвичай позначаються абревіатурами EF та XF.
  • Хороший – таким позначенням іменують монети, які вже перебували в обігу, але зберегли близько 75% зображення. Також допускаються невеликі дефекти, подряпини, сліди зносу тощо, які не псують загальної картини. Даний рівень в англомовних каталогах відповідає позначці VF.
  • Середній – такі монети тривалий час перебували в обігу і відповідно на них добре помітні сліди зносу, потертості, але зображення видно не менш, ніж на половину. До цього типу знавці також відносять монети, що мають дрібні дефекти чеканки. Важливим фактором цього типу є обов’язкова видимість ознак різновиду монети, всі особливості тощо. В каталогах даний рівень позначається символом F.
  • Посередній рівень є найнижчим допустимим для колекціонування. На таких зразках видно значні потертості, можливі викривлення, вибоїни, сліди численних чисток тощо. Зображення має бути видимим не менш, ніж на 25%, а певні деталі малюнка можуть бути взагалі відсутні.

Також варто зазначити, що загальну оцінку монети складають стан аверсу, реверсу та в меншій мірі стан гурта. При цьому, на кінцеву оцінку впливає саме та сторона, що знаходиться в найгіршому стані. Тобто, якщо взяти монету, аверс якої можна оцінити як хороший, а реверс – середнього рівня, то загальної оцінкою має стати саме середній рівень.

Загалом, безпомилково і дуже швидко оцінити монету зможуть тільки професіонали, а новачкам ще довго прийдеться набиратись досвіду, щоб самостійно визначити справжню ціну зразка. Ми рекомендуємо при виникненні будь-яких запитань чи сумнівів питати поради саме у спеціалістів, для прикладу, на спеціалізованих форумах чи антикварних крамницях.