Виготовлення монет з давніх часів вважали почесною і дуже важливою справою і доручали її тільки професіоналам. За всю історію існування форми і розміри монет були найрізноманітнішими – від круглих до багатогранних, від маленьких до великих.
Що таке монета для нас, сучасних користувачів? Ми звикли до того, що це круглий металевий предмет, на якому викарбувано номінальне значення, державний герб, рік випуску та орнаменти. Крім цього, ми знаємо, що даний злиток металу має визначену вагу, форму, пробу та затверджене установою-емітентом вартісне значення. Їх зазвичай випускаються в номіналі, меншому, ніж державна грошова одиниця, тобто вони виконують розмінну функцію. Лицьова сторона монет (зазвичай саме на лицьовій стороні розміщується номінальне значення) називається аверсом, а зворотна – реверсом.
Як виготовляють монети? Зараз мало кого турбує це питання, проте насправді це дуже складний технологічний процес, який потребує чималих ресурсів. Для початку спеціальними дизайнерами створюється тривимірна модель майбутнього виробу. Після покриття отриманої моделі силіконом або гумою, виходить так званий «негативний відбиток». Для отримання «позитивного», порожнину моделі заливають призначеною для цього епоксидною смолою.
Пізніше з «позитиву» дану модель наносять на сталевий штамп спеціальним пристроєм, а вже штамп виготовляє інші «негативи», кількість яких може сягати кількох мільйонів на добу залежно від обраного металу або сплаву.
В цей час готуються монетні заготовки – їх вирізають з спеціальних металевих стрічок, на яких наносять насічки або написи. Пізніше їх полірують, піддають впливу гарячого повітря і в спеціальних системах відправляють до пресу штампування. Останній процес зараз став настільки автоматизованим, що дозволяє штампувати монети одночасно з двох боків, що зменшує кількість дефективних зразків. Хоча, під час виготовлення все одно часто трапляються браки – їх окремо відбирають та сортують. Цікаво, що браковані монети, які таки вийшли в обіг часто користуються більшою популярністю у нумізматів, ніж звичайні з тієї ж серії.
Матеріали для виготовлення монет обирають найрізноманітніші – проте, якщо буквально століття назад в готівковому обігу були монети переважно з дорогоцінних металів, таких як срібло, золото або і платина, то зараз для повсякденних фінансових операцій використовують скромніші матеріали. В основному, це сплави – вони більш зносостійкі та захищені від корозії, ніж метали у чистому вигляді. Найпопулярнішими на даний час вважаються мідно-нікелеві та сплави алюмінію і бронзи. Також не менш затребуваною є процедура покривання одного металу іншим задля збереження корисних властивостей. Так, для прикладу, залізо часто покривають нікелем, сталь та мідь – цинком, мідь – алюмінієм тощо. Крім того, в сучасних лабораторіях було виведено чимало спеціальних сплавів, які підходять тільки для виготовлення монет: нейзільбер, електр, томпак, спекулум, п’ютер та інші.