Мабуть, більшості читачів відомо, що кількість добутого золота в світі щорічно зростає приблизно на 2%. Тому часто виникають неправдиві думки про те, що завдяки стабільному приросту ціна за логікою мала б так само стабільно знижуватись, адже це річ, яку ми не можемо споживати, але насправді це не так. 2016 рік з самого початку виявився досить складним як для фінансових систем розвинених держав та держав, які розвиваються, так і для глобальної економічної ситуації. Саме тому чимало країн зараз використовують золоті запаси як інвестиційне страхування в кризовий період і стараються їх збільшувати.
Якщо проаналізувати ситуацію на ринку золота в минулому році, можна побачити відчутне падіння попиту – майже на 6% (з 4226,4 тон до 4212,2 тони). Спеціалісти пов’язують цю ситуацію з загальним економічним спадом та одночасно позитивною динамікою економічної системи США. Проте, ситуація кардинально змінилася наприкінці 2015 та початку 2016 року. Попит значно зріс у зв’язку з зацікавленістю роздрібної сфери торгівлі та бажанням центробанків поповнювати свої золоті запаси. Відповідно до попиту, зросла і ціна на жовтий метал, яка в загальному показала 24 % росту.
Згідно аналітичних даних GFMS Thomson Reuters, майже одночасне зростання рівня інвестування в дану сферу з боку Сполучених Штатів та відповідне зниження попиту в азіатських країнах не сприятимуть раніше прогнозованому зниженню ціни на золото. Цього разу аналітики GFMS обіцяють ціну на рівні $ 1279 за унцію до кінця поточного року, порівняно з прогнозованою раніше – $ 1184.
Варто зазначити, що настільки відчутний перегляд ціноутворення вважається потужним струсом на відносно стабільній території ринку золота. Різке збільшення попиту в середині 2016 року пов’язують з нестабільною економічною ситуацією держав-гігантів світової фінансово-економічної системи, процесом Brexit та президентськими гонками в Штатах.
Загалом, золото завжди вважалось цінним металом, тому попит і пропозиція на нього буде постійно, але, на відміну від інших ринків, фактори, що впливають на ці процеси відрізняються від попиту і пропозиції на інші дорогоцінні метали.