Зовнішньополітична діяльність України після здобуття незалежності направляється на побудову міцних та стабільних стосунків з іншими світовими гравцями – принаймні так говорить Закон. Але, за ці десятиліття в нашої держави вже склалась певна «репутація» щодо зовнішньої діяльності. Одразу ж після виходу України з складу СРСР, світ застосував «обережне» ставлення до новоутвореної держави. Пізніше, наслідки світової економічної кризи, постійна інфляція, зростання показників безробіття та багато інших факторів сформували образ нестабільності на світовій арені.
Великою перевагою від періоду здобуття незалежності стала відмова від ядерної зброї, що стала причиною оптимістичних поглядів в бік України.
На даний час основними напрямами зовнішньоекономічної діяльності нашої можна назвати такі:
- Розвиток двосторонніх відносин з іншими державами;
- Європейська інтеграція;
- Членство в міжнародних організаціях;
- Багатостороння дипломатія.
Чи не найбільш стратегічно важливим на даний час для нашої держави є розширення співробітництва з європейськими державами та США, а також європеїзація України. Це дасть можливість вийти на новий міжнародний рівень зовнішніх дипломатичних зв’язків та зміцнити економічні відносини, що в свою чергу, сприятиме динамічному розвитку української економіки.
На даний час стан діалогу про співробітництво України з Європейським Союзом базується на впровадженні в українську економіку спеціально розробленої Стратегії інтеграції до ЄС та поступового виконання Плану дій європейської політики. Дані заходи в основному передбачають реформування більшості економічних і соціальних напрямів з метою наближення до загальноєвропейських.
Вже зараз відбувається активна співпраця між нашою державою та Європейським Союзом в багатьох стратегічно важливих галузях, таких як зовнішня торгівля (складає близько 33% вітчизняного зовнішнього товарообороту), сфера безпеки, фінансові інституції, напрям космічних досліджень та інші.
Якщо проаналізувати перспективи зовнішньоекономічної діяльності України в поточному та наступному роках, можна з впевненістю заявити, що особливих покращень не очікується. Основною причиною даного прогнозу є військові дії на Сході України. Російсько-український конфлікт в умовах загальносвітової нестабільності змусив вітчизняний уряд внести корективи у пріоритети зовнішньополітичної діяльності. Стало зрозуміло, що національну безпеку України можуть врятувати тільки раціональне використання власних оборонних потужностей, посилена робота з встановлення нових та підтримка вже існуючих міждержавних зв’язків та набуття членства в стратегічно важливих світових організаціях та міжнародних альянсах.
На даний час Україна вже стала непостійним членом Ради Безпеки ООН, що дає широкі можливості відстоювання власних інтересів на зовнішньополітичному фронті. Другим важливим кроком стало продовження санкцій проти РФ та запевнення з боку Європарламенту та ОБСЄ в повному сприянню вирішення військового конфлікту на Сході України.
Як би там не було, але за прогнозами політичних експертів, найближчим часом не варто чекати особливих позитивних зрушень у ведення зовнішньої політики України, а вітчизняних політиків та дипломатів чекатиме напружена робота у досить нестабільних умовах. Зараз перед Україною відкривається дедалі більше можливостей, але для того, щоб ними скористатися, варто для початку забезпечити успішні внутрішні трансформації.