Практично кожен підприємець-новачок стикався з таким поняттям як бізнес-план, вірніше стояв перед дилемою – складати його чи не складати? Комусь, можливо, впливові друзі радили не перейматись цією паперовою роботою, а більше працювати і саме тоді бізнес «піде вгору», хтось сам вирішував, що сфера бізнесу дуже швидко змінюється і планувати якісь важливі речі на кілька років вперед не має сенсу. При цьому також існує чимало прихильників такого планування, які стверджують, що глибокий аналіз обраної бізнес-стратегії дозволяє наперед виявити критичні помилки чи недоліки, які легко усуваються ще на етапі планування. Ще однією перевагою також вважають раціональне розподілення бюджету та аналіз доцільності витрат. Як бачите, і в прихильників, і в противників складання бізнес-плану є свої незаперечні аргументи.

Щоб зрозуміти, хто насправді правий, ми спробували знайти відповідь в напрацюваннях успішних бізнесменів, переважна більшість яких виступила за складання бізнес-планів, мотивуючи це тим, що будь-яка компанія не може працювати наосліп, а аналіз і подальша координація дій спрятиме розумінню спільних цілей не тільки керівництву чи адміністрації, але і кожному рядовому співробітнику.

Правильно складений бізнес-план повинен містити такі обов’язкові пункти:

  • Завдання діяльності компанії та цілі, які вона має досягнути за певний період часу;
  • Детальний аналіз ринкової ніші та стратегій діяльності успішних конкурентів;
  • SWOT-аналіз компанії, тобто визначення сильних і слабких сторін, а також перспектив розвитку та можливих зовнішніх і внутрішніх загроз для компанії;
  • Аналіз можливих ризиків та визначення шляхів для їхнього уникнення;
  • Опис фінансової та стратегічної моделі бізнесу з врахуванням економічних прогнозів та вищевказаних аналізів;
  • Моделювання можливих рішень для непередбачуваних ситуацій, пов’язаних з політичними або макроекономічними ризиками.

Одразу хочемо зазначити, що це тільки невеликий перелік обов’язкових пунктів для бізнес-плану і Ви при бажанні можете включити до нього практично будь-які розрахунки, аналізи чи прогнози, але дуже важливо, щоб вони врахували всі фактори, які мають вплив на Ваш бізнес або на нішу, в якій він зосереджується. Зазвичай, інвестори чи кредитори ретельно вивчають бізнес-план перед тим, як вкласти власні гроші, особливу увагу відводячи саме фінансовій частині, де варто прописати найбільш важливі складові балансу та фінзвіту.

Навіть якщо Ви відповідально віднеслись до складання бізнес-плану, ретельно проаналізували всі пункти і склали відповідні прогнози, все одно неможливо гарантувати, що якісь зовнішні впливи чи внутрішні недоопрацювання не стануть перешкодою для досягнення стратегічних цілей. Саме тому при складанні бізнес-плану дуже важливо не переоцінювати реальних можливостей компанії, а всі використані показники мають бути актуальними на час його складання.

Ще однією важливою помилкою при складанні цього документу є неврахування найважливішої групи ризиків та ігнорування досвіду компаній-конкурентів та ринкового середовища загалом. Це може в майбутньому призвести до повної недієвості виведених розрахунків та, відповідно, поставити під загрозу виконання такого бізнес-плану. Щодо аналізу конкурентів, найкраще вивчити їхню ринкову стратегію, частку ніші, яку вони займають, а також скласти SWOT-аналіз найбільш успішних компаній. При аналізі ринкового середовища варто враховувати реальні та прогнозовані макроекономічні фактори, можливу політичну чи іншого виду нестабільність, а також валютні ризики, які останніми роками відіграють важливу роль в економічних процесах нашої держави.

Щодо часових діапазонів, рекомендовано розрахувати бізнес-план на 3-5 років, але з обов’язковим щорічним переглядом ризиків, перспектив, втрат та актуального фінансового стану компанії – це допоможе грамотно і вчасно відреагувати на виявлені відхилення від плану та якомога точніше спрогнозувати подальші можливості для компанії.

Підсумовуючи дане питання, сподіваємось, що вищевказані поради допоможуть Вам і сприятимуть розвитку Вашого бізнесу.