Емісійним центром, тобто установою, що відповідає за випуск валюти в нашій державі, вважається Національний Банк України. Йому підпорядковуються такі потужні промислові комплекси як Банкнотна фабрика та Монетний двір. Їхньою основною функцією є забезпечення фінансової системи країни потрібними об’ємами національної валюти. Банкнотна фабрика, що забезпечує всіх українців паперовою валютою знаходиться в містечку Малин, що на Житомирщині.
Отже, технологія виготовлення банкнот розпочинається з затвердження дизайну та системи захисних елементів спеціальною комісією. А сам процес перетворення сировини в добре знайомі нам всім українські гривні бере початок з виготовлення спеціального банкнотного паперу. Від початку незалежності не тільки дизайн гривні змінювався кілька разів, але і постійно вдосконалювалась основа банкнотного паперу – від звичайної паперової маси до сучасного бавовняного паперу, який не просто додатково захищає від підробок, а ще і забезпечує грошам зносостійкість та якісніше розміщення елементів захисту.
На даний час для сировини використовують турецьку або узбецьку бавовну з вмістом целюлози не менше 94%. Для початку її варто відбілити у спеціальному розчині, пізніше матеріал в буквальному сенсі перуть, щоб відділити необхідні волокна. Дуже важливо, щоб під час цього процесу не порушилась структура сировини, адже в майбутньому від цього буде залежати цілісність захисних знаків та міцність самого банкнотного паперу.
Ще на етапі виготовлення паперу в нього вводять велику кількість захисних елементів, таких як водяні знаки, металізовані нитки та різноманітні хімічні реактиви, які виявляються спеціальними детекторами тощо.
Коли банкнотний папір готовий, наступає новий етап – друк. Друкування банкнот значно відрізняється від звичайного, до якого ми звикли, тут послідовно застосовуються три види друку – офсетний (наноситься фонова сітка, різні поверхневі зображення тощо), металографічний (так званий «глибокий друк», тобто спеціальні фарби вбиваються в папір значно глибше, ніж під час офсетного друкування) та високий друк (нанесення інших засобів захисту від підробок, таких як унікальний серійний номер тощо).
Дизайн та структуру українських гривень Нацбанк приймає рішення змінювати приблизно 1-2 рази на десятиліття. Останнього разу це був випуск нової двадцятигривневої купюри наприкінці серпня 2016 року. Особливістю цієї банкноти є використання надсучасних технологій захисту від підробок. Крім дизайну змінився також склад матеріалів для виготовлення – до банкнотної маси виробники додавали волокна льону українського виробництва, що не просто зменшило собівартість, а ще й забезпечило підвищення зносостійкості нових українських гривень. За запевненнями Нацбанку, оновлення скоро торкнуться і купюр інших номіналів, тому вже найближчим часом можна очікувати, що в кишенях українців шурхотітимуть повністю оновлені, надійно захищені від підробок, бавовняно-льонові українські гривні.