Знак долара як символ позначення валюти став вже настільки буденною річчю, що ми часто зовсім не замислюємось про його походження та особливості. Насправді долар є валютою в багатьох країнах, відповідно, і знак «$» використовується для позначення великої кількості грошових одиниць з додаванням букв відповідно до назви країни. Серед них Австралія – A$, Канада – CA$, Ямайка – J$, Куба – $MN, Беліз – BZ$ та багато інших. Незважаючи на таке поширення, мало хто цікавиться історичними фактами та походженням цього знака. А історія в нього дуже заплутана, вчені протягом більше двох століть існування цього символа досі не можуть розгадати таємниці його виникнення.
Існує дуже багато версій, серед яких однією з найпопулярніших є історія про іспанських колонізаторів, котрі у свій час вивозили золоті злитки з території американського континенту. На цих злитках вибивали першу літеру назви країни – «S». Після прибуття золота до Іспанії, поверх позначення «S» вибивали одну вертикальну лінію – як свідчать історики, це було зроблено для контролю за походженням злитків. Якщо золото відправляли назад до Америки – тоді на ньому вибивали ще одну, паралельну першій, вертикальну лінію. Саме таким чином в кінцевому результаті утворювався всім відомий символ.
Інша версія розповідає ще одну історію, пов’язану з іспанськими колонізаторами. У першій половині XVIII століття на території іспанських колоній часто зустрічалася грошова одиниця країни-завойовника – песо, яке в той час носило позначку «P’s». Дослідники припускають, що для скорочення запису валюти використовували тільки вертикальну лінію від букви Р на фоні букви S. Друга вертикальна лінія, за припущеннями, використовувалася для позначення множини. Таким чином і утворився сучасний знак долара.
Чимало істориків схиляються до «королівської» версії походження символа, в якій теж не обійшлося без участі іспанців. Наприкінці XV століття іспанський правитель Фердинанд ІІ створив новий герб королівської сім’ї – Геркулесові стовпи, так у давнину називали великі скелі Гібралтарської протоки. Ці стовпи оповивала стрічка з написом девізу – «Non plus ultra» або «Не далі». І вже значно пізніше, під керівництвом імператора Карла V, символ $ чеканився на монетах, котрі виготовляли на Нових землях і які широко використовувались у країнах Європи.
Найбільш патріотичною для Сполучених Штатів визнали версію про накладення перших букв від назви країни – «U» та «S» ( від United States) з стиранням заокруглення букви «U», щоб таким чином вийшов сучасний символ долара. У свій час саме ця версія стрімко поширювалась у США, її прихильниками було чимало відомих людей, в тому числі письменниця Айн Ренд.
Прихильники релігійної історії запевняють, що цей символ ніщо інше як запозичення і видозмінення австрійського талера, на якому зображено розіп’ятого Ісуса і змію, котра обвиває хрест. Масони ж стверджують, що знак долара символізує храм Соломона – перша буква імені «S» та дві колони, що накладаються.
Загалом, як Ви бачите, думок дуже багато, і в кожної є свій контингент прихильників. Важливо те, що будь-яка версія може бути правдивою, тому кожен можу дотримуватися власної точки зору.